O tłumaczeniach symultanicznych

tagi: hobby, rozrywka, czas wolny


Fotorelacja
hobby rozrywka czas wolny

W życiu codziennym (programy telewizyjne tłumaczone na język migowy), na konferencjach i kongresach międzynarodowych, obradach, seminariach, szkoleniach oraz spotkaniach z udziałem zagranicznych gości oprócz tłumaczenia pisemnego (translation), używane jest także tłumaczenie ustne (interpretation).

Jest ono o tyle trudniejsze, że zachodzi "tu i teraz", tłumacz przekłada wypowiedzi obecnych osób bez interpretacji zdań słowo w słowo, zatem jednocześnie musi słuchać, rozumieć i sensownie odtworzyć w innym języku.

Jak wyglądają tłumaczenia symultaniczne?
Zamknięty w dźwiękoszczelnej kabinie tłumacz przez słuchawki odbiera wiadomości przemawiającego, jednocześnie przekłada na obcy język jego wypowiedź i przez mikrofon podaje ją do słuchawek uczestników spotkania. Tłumacz może widzieć prelegenta (przeszklone kabiny), jednak nie może go poprosić o powtórzenie komunikatu. Specyfika pracy jest bardzo męcząca, dlatego tłumacze zwykle pracują w parach i dokonują zmian co pół godziny.

Czy każdy tłumacz może zostać tłumaczem symultanicznym?  
Doskonała znajomość języka obcego nie jest paszportem do bycia tłumaczem na żywo. Odporność na stres, podzielność uwagi, wysoka koncentracja, refleks, dobra dykcja, intensywne szkolenia to tylko część drogi, jaką musi przejść tłumacz. Tłumaczenie na żywo stwarza dodatkowe problemy, z którymi musi się zmierzyć tłumacz, takie jak:
- niemożność słyszenia samego siebie - w słuchawkach odbierany jest komunikat prowadzącego, do mikrofonu nadawany jest przekład;
- wada mowy mówcy;
- niezaplanowane zmiany tematyki wystąpień, spotkań;
- wadliwy sprzęt;
- specyfika i różnice w gramatyce języków;
- utrzymanie właściwego tempa tłumaczenia przy tłumaczeniach z językiem pośrednim np. z polskiego na angielski i z angielskiego na japoński, tak aby wśród odbiorców komunikatu nie powstał za duży rozdźwięk w odbiorze.

Zobacz także:

Opublikowany przez Anna Walońska, dnia 21 marca 2016r

Więcej na ten temat

rss icon Chcemy kupować coraz więcej mieszkań, nawet bez rządowego programu

W półroczu 2017 r. banki udzieliły 108 tys. kredytów mieszkaniowych, tj. o 5,7 proc. więcej niż na 2016 r. Dobre wyniki wiązano na ogół z programem MdM. a może jednak słusznie?

rss icon Wielka Brytania namawia palaczy do przejścia na e-papierosy

W przyszłym miesiącu na brytyjskiej telewizji widzowie zobaczą kampanię przekonującą palaczy do rzucenia palenia używając papierosów elektronicznych. Autorem spotów był rządowa agencja do spraw zdrowia publicznego.

rss icon Urząd Lotnictwa Cywilnego zaniepokojony odwołaniem lotów przez Ryanaira

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego na piśmie do irlandzkich linii lotniczych Ryanair wyraził "duże zaniepokojenie" na związku z odwołaniem przez tego przewoźnika rejsów do Polski - poinformowała rzeczniczka ULC Karina Lisowska.